Nový ceník MHD Žďár nad Sázavou


Už od 1. dubna budou platit nové tarify MHD, které schválili žďárští radní. Město spolu s dopravcem ZDAR chce motivovat cestující, aby využívali bezhotovostní platby a časové kupony, a tím nejen šetřili své peněženky, ale také zrychlili a zjednodušili odbavení.

Základní jízdenka pro dospělého placená v hotovosti zdraží o 2 koruny, ze 14 na 16 Kč. Poloviční jízdné za děti od 6 do 15 let, psa nebo zavazadlo bude stát 8, místo původních 7 korun. Naopak zlevní jízdenka placená bankovní kartou – nově bude stát 10 (základní) a 5 (poloviční) místo 15 a 7,50 Kč.

Bezhotovostní platby se tak sjednotí na úroveň plateb kartou dopravce (‘elektronickou peněženkou’ ZDARu). 24 hodinová jízdenka bude mít nově jen jeden tarif nezávisle na způsobu platby, v základu zaplatí cestující 40 Kč, za zlevněnou 20 Kč. Beze změny zůstávají ceny všech druhů časových kuponů, občanský, studentský i zlevněný na měsíc, čtvrtletí nebo rok. Třeba základní čtvrtletní kupon vyjde na 600 korun, studentský a zlevněný pro seniory nebo invalidy pak na 300 Kč.

„Časové kupony loni využilo jen 14 % cestujících, přitom jde o velmi výhodný tarif pro ty, kteří cestují pravidelně. Přes 44 % cestujících platí za jednotlivé jízdy,“ vysvětluje ředitel firmy ZDAR Richard Latislav, která MHD pro město zajišťuje. Pro představu, člověk, který jezdí denně do práce a zpět, zaplatí při jednotlivých hotovostních platbách měsíčně 640 korun. Pokud ale zaplatí jednotlivé jízdenky kartou (platební nebo dopravce), vyjde ho měsíční jízdné na 400 korun a měsíční kupon dokonce na 220 Kč.

„Bezhotovostní platby jsou dneska naprostým standardem a my tomu chceme jít naproti. Platba kartou, kartou ZDARu nebo časovými kupony je rychlejší, pohodlnější a hlavně levnější. Budeme rádi, když tyto cesty využije co nejvíc lidí,” uzavírá místostarosta města Jaroslav Hedvičák.

Žďárská MHD odbaví ročně přes 570 tisíc cestujících, z toho 42 % cestujících jezdí zdarma (jde hlavně o seniory nad 70 let). 44% cestujících si kupuje jednotlivé jízdenky, z toho 23 % platí hotově, 20 % kartou ZDARu a jenom 1 % bankovní kartou. Náklady na provoz MHD ve městě byly za rok 2022 přibližně 12,5 milionu korun, z toho asi 3,1 milionu pokryly tržby z jízdného a zbytek ve výši cca 9,4 milionu korun je doplatek města.

Citace: Žďárský zpravodaj č. 3/2023